Bölüm Başkanının Mesajı

Doç. Dr. Deniz Dilara DereliSevgili öğrencilerimiz,

İktisat, insanların iktisadi davranışlarını inceleyen sosyal bir bilimdir. İktisadi davranışlar; üretim, tüketim, bölüşüm gibi konulara ilişkin davranışlarımızı kapsamaktadır. İktisat biliminin kullandığı dil her ne kadar karmaşık gibi gözükse de tamamen gündelik hayatımıza ilişkindir. İktisatı Sosyal Bilimler içerisinde farklılaştıran temel unsur; sosyal davranışları analiz etmek için kullandığı analiz yöntemleridir. İktisat, sosyal davranış kapsamında ele alınabilecek iktisadi miktarlara ilişkin kararlarımızı çeşitli araçlarla inceler. İktisatçı, incelediği iktisadi olaylara ilişkin analizini gerçekleştirirken aynı zamanda ülke yöneticilerine politika önermelerinde de bulunur. Tüm bunlar göz önünde bulundurulduğunda; iyi bir iktisatçıdan beklenen şey, güçlü bir analiz kabiliyeti ve sosyal ilişkilere yatkınlıktır. 

İstanbul Kültür Üniversitesi İktisat Bölümü, size “iyi iktisatçı” olmanın kapılarını aralıyor. Bunu yaparken de, güçlü bir öğretim kadrosundan yararlanıyor. Gerek kadrolu öğretim üyelerimiz gerekse de doğrudan ekonomi dünyasının önde gelen isimlerinin katkılarıyla, çağın gereklerine uygun ve esnek bir ders programı sizleri bekliyor. Kültür’de İktisat okuyan öğrencilerimiz, bir kent üniversitesinde bulunmanın avantajları yanında; geniş staj imkânına, uluslararası öğrenci değişim programıyla öğrenimlerinin 6 ay veya 1 yılını Avrupa’nın farklı bir ülkesinde sürdürme olanağına, açık kapı yönetim anlayışıyla “öğrenci odaklı” eğitime, sürekli akademik danışmanlık hizmetine, öğrenci kulüpleri aracılığıyla ilgi alanlarını pekiştirme fırsatına ve çok sayıda bölümle çift anadal ve yandal öğrenim imkânlarına kavuşmaktadırlar.

Kültür İktisat, size iş dünyasıyla iç içe olabileceğiniz, ekonomi basınıyla ilişkilerinizi geliştirebileceğiniz, ülkemizin iktisadi gelişimine katkı sunabilecek donanıma sahip olacağınız, yüksek bilimsel ve akademik yeterlikte bir eğitim hayatı sunmaktadır. 

Doç. Dr. Deniz Dilara Dereli
İktisat Bölüm Başkanı


Son Güncelleme Tarihi: Çar, 09/01/2021 - 10:02