"Ekonomide Kadın Gücü Sorunlar-Çözüm Önerileri" Paneli

İktisat Bölümü, ekonomide kadın gücünün katkısının irdeleneceği "Ekonomide Kadın Gücü Sorunlar-Çözüm Önerileri" başlıklı panel düzenleyecek. İktisat Bölüm Başkanı Doç. Dr. Deniz Dilara Dereli'nin moderatörlük görevini üstleneceği etkinlik; Doç. Dr. Nebile Korucu Gümüşoğlu, Dr. Öğr. Üyesi Nazife Merve Hamzaoğlu, Dr. Öğr. Üyesi Nazlı Şahanoğulları ve Dr. Öğr. Üyesi Derya Bilgin'in konuşmalarıyla 13 Mayıs Pazartesi günü saat 13.00'te Küçükçekmece yerleşkesi konferans salonunda gerçekleştirilecek.

EFE Cam Sanayi Ticaret A.Ş. Teknik Gezisi

İktisat Bölümü, 13 Mart 2024 Çarşamba günü EFE Cam Sanayi Ticaret A.Ş.'ye teknik gezi düzenledi. 32 yıllık deneyimiyle sektörde önemli bir konuma sahip olan EFE Cam, aydınlatma ve züccaciye ürünleri üreterek yurt içi talebi karşılarken aynı zamanda yurt dışına da ihracat yapmaktadır. Öğrencilerin farklı teknikler içeren üretim aşamalarını gözlemleme fırsatı bulduğu gezide, firmanın ürünlerinin sergilendiği showroom da ziyaret edildi. Gezinin sonunda, bu alanda çalışmak isteyen öğrencilerin ne gibi donanımlara sahip olması gerektiği konusunda görüşme gerçekleştirildi.
 

“Yatırım Yönetiminde Büyük Veri ve Yapay Zeka Etkisi”

İktisat Bölümü, 6 Mart 2024 tarihinde “Yatırım Yönetiminde Büyük Veri ve Yapay Zeka Etkisi” başlıklı seminer gerçekleştirdi. Etkinliğe konuşmacı olarak katılan Dr. Esra Ulaşan; yapay zeka ve büyük verinin iş hayatında giderek artan öneminden bahsederek, yatırım tavsiye robotu Magnus’un işleyişi hakkında bilgiler verdi.

"Nobel Ödülü Penceresinden Kadın ve Erkek Arasındaki Gelir Eşitsizliği" Söyleşisi

İktisat Bölümü tarafından, 20 Aralık 2023 tarihinde "Nobel Ödülü Penceresinden Kadın ve Erkek Arasındaki Gelir Eşitsizliği" başlıklı söyleşi düzenlendi. BETAM Direktörü Prof. Dr. Seyfettin Gürsel’in konuşmacı olduğu etkinliğin moderatörlük görevini Dr. Öğr. Üyesi Nazlı Şahanoğulları üstlendi. Söyleşide; Türkiye’de kadınların iş gücü katılımının durumu, iş gücü piyasasındaki kadın-erkek eşitsizliği ve cinsiyetler arası ücret farklılıkları konuları tartışıldı.
 

İktisat Bölümü’nün Hazırladığı “Yeniden Yapılanan Küresel Ekonomi ve Türkiye” İsimli Derleme Kitap Yayınlandı

İstanbul Kültür Üniversitesi (İKÜ) Yayınevi'nden çıkan ve editörlüğünü Prof. Dr. M. Mustafa Erdoğdu, Prof. Dr. Sinan Alçın, Doç. Dr. Deniz Dilara Dereli, Dr. Öğr. Üyesi Derya Bilgin ve Arş. Gör. İlkay Akbaş’ın üstlendiği kitapta; Rusya–Ukrayna savaşı, yoğun göç hareketleri, ABD-Çin eksenli ticaret gerilimleri gibi küresel sorunlar ile dijitalleşme, küresel ısınma ve sürdürülebilir üretim gibi konuların özellikle Türkiye açısından değerlendirildiği 21 farklı çalışma yer almaktadır. 

“Savaş Ekonomisi-Dünya Ticareti ve Yaptırımlar” Semineri

İktisat Bölümü tarafından düzenlenecek olan öğrenci seminerlerinden ilki 29 Kasım 2023 tarihinde Basınekspres Kampüste özel sektörden  temsilcilerin de katılımı  ile gerçekleştirilecektir. İstanbul Gümrük Müşavirleri Derneği Başkan Vekili Rıdvan Haliloğlu savaşların ülke ekonomilerine olan etkilerini, Rusya-Ukrayna savaşının Dünya ticaretine ve Türkiye’nin dış ticaretine etkileri üzerinden değerlendirecektir.

Kayıt için...

İİBF Öğrencileri ile Altınyıldız CLASSICS, Almanya Kariyer Fırsatları Kapsamında Bir Araya Geldi 

Üniversitemiz Avrupa Kariyer ve İş Gücü Birimi’nin (AVKİB) başlattığı Almanya Kariyer ve İş Gücü Programı kapsamında, Altınyıldız Classics Genel Müdürü Osman Çavuşoğlu, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme ve İktisat bölümlerimizin 4. sınıf öğrencileri ile bir araya geldi.

“İktisat Mezun Şöyleşisi”

İktisat Bölümü tarafından, 23 Mayıs 2022 Pazartesi günü 2013 yılı mezunlarımızdan Gizem Woods’un konuşmacı olduğu “İktisat Mezun Şöyleşisi” gerçekleştirildi. İktisat Bölüm Başkan Yardımcısı Dr. Öğr. Üyesi Merve Hamzaoğlu’nun moderatörlüğünde online olarak gerçekleştirilen etkinlikte; Zürih Sigorta’nın genel merkezinde finansal raporlama uzmanı olarak çalışan Gizem Woods, öğrencilerle deneyimlerini paylaştı. Mezunumuz, öğrencilerimize kariyerleri için tavsiyelerde de bulundu.