“COVID’e nasıl yakalandık?” E-Semineri

İstanbul Kültür Üniversitesi İktisat Bölümü, COVID-19 pandemisinden korunma çalışmaları kapsamında evde kaldığımız bu günlerde düzenlediği e-seminer dizisi kapsamında 27 Mayıs 2020 tarihinde “COVID’e nasıl yakalandık?” isimli bir etkinlik gerçekleştirdi. Uzaktan eğitim sistemimiz CATS (Adobe Connect) üzerinden yapılan etkinliğe sunumuyla katılan Arda Tunca, küresel ve ulusal düzeyde ekonomilerin pandemi sürecine girişteki durumlarını tarihsel bir perspektifte anlatırken, katılımcılardan gelen soruları da yanıtladı.

“Pandemi Sürecinde Ekonomi Gazeteciliği” E-Semineri

İktisat Bölümü, 14 Mayıs Perşembe günü “Pandemi Sürecinde Ekonomi Gazeteciliği” başlıklı bir e-seminer düzenledi. Etkinliğe konuşmacı olarak katılan TV100 Ekonomi Editörü Nazlı Tarhan Bolak, pandemi sürecinin ekonomi gazeteciliğine etkilerine ilişkin gözlemlerini paylaştı. Katılımcıların sorularını da yanıtlayan Nazlı Tarhan Bolak, süreçte gazetecilerin sorumlulukları ve önemini vurguladı.
 

Borçelik İcra Kurulu Üyesi Mustafa Ayhan, “Sanayi 4.0” Dersine Konuk Oldu

İktisat Bölümü, Uluslararası Ticaret ve Finansman Bölümü ile Girişimcilik Bölümü öğrencilerinin aldığı “Sanayi 4.0” dersine, 12 Mayıs 2020 Salı günü Borçelik İcra Kurulu Üyesi Mustafa Ayhan konuk oldu. İktisat Bölüm Başkanımız Prof. Dr. Sinan Alçın tarafından yürütülen derste Borçelik’deki Sanayi 4.0 uygulamaları hakkında örnekler veren Ayhan, öğrencilere kariyerleri konusunda da tavsiyelerde bulundu.
 

“İKÜ İşletme ve İktisat Lisans Bölümleri DGS Bilgilendirme Semineri-1”

İstanbul Kültür Üniversitesi (İKÜ) Meslek Yüksekokulu (MYO), 11 Mayıs 2020 Pazartesi günü İktisat Bölüm Başkanı Prof. Dr. Sinan Alçın, İktisat Bölümü akademisyenlerinden Doç. Dr. Begüm Erdil Şahin ile İşletme Bölümü öğretim elemanlarından Arş. Gör. Pınar Sarp’ın konuk olduğu “İKÜ İşletme ve İktisat Lisans Bölümleri DGS Bilgilendirme Semineri-1” başlıklı bir etkinlik düzenledi.

İktisat Bölümü, Gigant Swiss-Avrupa & Ortadoğu Direktörü Aysun Karaytuğ’u Ağırladı

İktisat Bölümü, Gigant Swiss-Avrupa & Ortadoğu Direktörü Aysun Karaytuğ’un konuk olduğu “Pandemi Sonrası Küresel Finansal Eğilimler” başlıklı bir e-seminer düzenledi. 6 Mayıs 2020 Çarşamba günü Adobe Connect Sanal Sınıf Uygulaması üzerinden gerçekleştirilen etkinlikte, pandemi sonrasında finansal piyasalarda ortaya çıkabilecek değişimler konuşuldu. Mevcut durumu ve kurumsal tahminleri içeren bir sunum yapan Karaytuğ, öğrencilerimizden gelen soruları da yanıtladı. 
 

“Korona, Mali Kurumlar ve Kalkınma” E-Semineri

İktisat Bölümü, 30 Nisan 2020 Perşembe günü “Korona, Mali Kurumlar ve Kalkınma” başlıklı bir e-seminer düzenledi. Bilkent Üniversitesi öğretim üyelerinden Doç. Dr. Bilin Neyaptı’nın konuşmacı olduğu etkinlikte; “Kapitalizm ve korona krizi”, “Endüstri 4.0 ile birlikte maliye kurumları nasıl yenilenmeli?”, “Sürdürülebilirlik nasıl sağlanmalı?” konuları üzerine bilgiler paylaşıldı. Etkin kurum oluşturmanın kalkınmadaki rolünü açıklayan Doç. Dr. Neyaptı, üretim ilişkilerinin etkin kurumlarla birlikte sürdürülebilirlik sağladığını belirtti.

“Pandemi Sonrası Küresel Finansal Eğilimler”

İktisat Bölümü, öğrencileri bilgilendirmek amacıyla “Pandemi Sonrası Küresel Finansal Eğilimler” başlıklı bir e-seminer düzenleyecek. Gigant Swiss-Avrupa & Ortadoğu Direktörü Aysun Karaytuğ’un konuşmacı olacağı etkinlik, 6 Mayıs 2020 Çarşamba günü 21.00-23.00 saatleri arasında Adobe Connect Sanal Sınıf Uygulaması üzerinden gerçekleştirilecek. 

“Korona, Mali Kurumlar ve Kalkınma” E-Semineri

İktisat Bölümü, öğrencileri bilgilendirmek amacıyla “Korona, Mali Kurumlar ve Kalkınma” başlıklı bir e-seminer düzenleyecek. Bilkent Üniversitesi öğretim üyelerinden Prof. Dr. Bilin Neyaptı’nın konuşmacı olacağı etkinlik, 30 Nisan Perşembe günü 21.00-23.00 saatleri arasında Adobe Connect Sanal Sınıf Uygulaması üzerinden gerçekleştirilecek.

Etkinlik katılım linkihttps://ikusanalsinif.adobeconnect.com/_a3676672942/rr6vqa95akis/

“Pandemi, Belirsizlik, İktisat” E-Semineri

İktisat Bölümü, 24 Nisan 2020 Cuma günü “Pandemi, Belirsizlik, İktisat” başlıklı bir e-seminer düzenledi. Etkinliğe konuşmacı olarak katılan Prof. Dr. A. Dinç Alada, J. M. Keynes’in asistanı A. Robinson’a yazdığı mektuptaki ‘belirsizlik ile istikrarsızlığı karıştırmaması gerektiği’ konusuna vurgusunu, öğrencilerimize hatırlattı. Prof. Dr. Alada, iktisat felsefesinde belirsizliğin azalan veya çoğalan değil, var ya da yok olan bir kavram olarak betimlendiğini ifade etti.